Święte Ługi
Powierzchnia: 151.2 ha

Kod obszaru: PLH10_21

Status obszaru: obszar proponowany przez Rząd RP

Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)Do Świętych Ługów z ELDORADO można dotrzeć rowerem, konno, powozem konnym lub pieszo odległość 6 km.

Kompleks torfowisk wysokich w pobliżu miejscowości Lubiec w powiecie bełchatowskim, gm. Szczerców Powierzchnia lustra wody zajmuje ok. 35% obszaru. Otoczony głownie borami oraz w bezpośrednim sąsiedztwie lasami bagiennymi. Obszar położony w dolinie rzeki Pilsi. Święte Ługi to jedna z najcenniejszych pozostałości niegdyś bardzo rozległych powierzchni torfowisk Kotliny Szczercowskiej. Święte Ługi są swoistym reliktem przyrodniczym regionu, doskonałym obiektem badań naukowych jak i poligonem dydaktycznym.
Ochrona torfowisk i obszarów podmokłych należy do najważniejszych zadań w ochronie polskiej przyrody, dlatego też Święte Ługi objęto ochroną w postaci tzw. użytku ekologicznego.
Dość rozległa powierzchnia otwartego lustra wody oraz bogata roślinność przybrzeżna jest cenną ostoją zwierząt - zwłaszcza płazów i ptactwa wodno-błotnego. Występuje tu silna populacja m.in. kumaka nizinnego i traszki grzebieniastej.
Kompleks Święte Ługi to doskonały obiekt dydaktyczny. Wyznaczona tu ścieżka przyrodniczo-krajobrazowa, prowadząca wokół północnego zbiornika Świętych Ługów ma na celu przybliżenie tego ekosystemu jako siedliska cennej flory i fauny, a przy okazji - świadka tragicznych wydarzeń związanych z wybuchem II wojny światowej. Ścieżkę o długości 3.5 km wyposażono w wieżę i pomosty widokowe. Na trasie ścieżki rowerowej umieszczonych jest 20 tablic edukacyjnych opisując życie wokół Świętych Ług. W sąsiedztwie ścieżki znajduje się stary cmentarz ewangelicko-reformowany.

Święte Ługi stanowią jedno z najciekawszych pod względem przyrodniczym miejsc Szczercowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Teren ten stanowi cenną ostoję wielu gatunków ptactwa wodnego-błotnego (bocian czarny, bielik, błotniak stawowy, żuraw i rybitwa czarna), co podnosi atrakcyjność terenu w oczach obserwatorów ptaków.

Zamknij
Kapliczkowo
To niezwykłe miejsce, w którym zatrzymał się czas.

KAPLICZKOWO –
DUBIE OBOK SZCZERCOWA

W małej wsi Dubie 3 km od ELDORADO mieszka i tworzy Pan Bernard Zboiński, były oficer, pułkownik w stanie spoczynku. W lasach na Dubiu ten lokalny artysta stworzył prawdziwą galerię sztuki liczącą 365 dużych kapliczek oraz ogromną ilość drewnianych rzeźb. Ale to nie wszystko, zbudował także replikę schronu bojowego, kopiec z rycerzami na jubileusz Chrztu Polski. Do zwiedzania mamy tu także galerie obrazów oraz małe prywatne muzeum, które we wnętrzu skrywa mnóstwo wiekowych i ciekawych przedmiotów.
Miejsce to wtopione w leśny krajobraz posiada niesamowity i niepowtarzalny klimat i to z tego właśnie powodu zjeżdżają się tu ludzie z całego świata. Tu gdzie każda z kapliczek ma swoją historię i swoje miejsce. Również ich łączna liczba nie jest przypadkowa, symbolizuje ona ilość dni jaką mamy w ciągu roku. Tworzone z pasji, w dużej mierze z tego co wyrzucone i niepotrzebne, ze starych krzeseł, ram okiennych czy innych znalezionych przedmiotów. Za ozdobę posłużył nawet drut kolczasty pochodzący z 1939 roku, który został odkopany pod Szczercowem.
Kapliczkowo to nie tylko kapliczki i rzeźby, to również historia zatrzymana w czasie. Np. obiekt – replika schronu bojowego, stworzona całkowicie przez Pana Bernarda. Miejsce to posiada bardzo wiele pamiątek i eksponatów. Można znaleźć tu mundury, broń, narzędzia, przedmioty codziennego użytku, a także liczne wspomnienia na zdjęciach i artykułach znajdujące się na tablicach. Obok schronu znajdują się figurki żołnierzy, a także skrzynie transportowe czy kanistry a spotkać można tu praktycznie wszystko co związane jest z żołnierskim życiem. Można śmiało powiedzieć, że to pewnego rodzaju muzeum, małe ale bardzo dobrze wyposażone.
Zamknij
Okolica

Zapraszamy również do skorzystania z innych atrakcji które ma do zaoferowania nasza gmina. Wszystkie z nich są w bardzo bliskiej odległości od stadniny Eldorado więc można bez problemu dojść do nich pieszo. Można również wypożyczyć rower który jest za darmo w cenie noclegu. To doskonała oferta wśród noclegów w okolicach Bełchatowa (więcej tutaj) zwłaszcza dla tych, którzy lubią spędzać czas na końskim grzbiecie

Oriętacyjne odległości
ŁÓDZ
65km
CZĘSTOCHOWA
60km
WIELUŃ
40km
BEŁCHATÓW
20km
WROCŁAW
160km
KLESZCZÓW
30km
Spływ kajakowy Widawką
60zł za kajak 2 osobowy
Solpark Kleszczów
Baseny dla dzieci i dorosłych
Święte Ługi
Relaks na łonie natury
Czytaj więcej >
Kapliczkowo
Pracownia miejscowego rzeźbiarza
Czytaj więcej >
Pizzeria Emiliano
Najlepsza pizza w okolicy
Bar Oaza
Domowe obiadki